środa, 3 czerwca 2015

Projekt kuchni otwartej dla rodziny z dziećmi.

Witajcie!

Tak jak obiecałam w ostatnim poście chciałabym dzisiaj zaprezentować Wam projekt kuchni, nad którym pracowałam w poprzedni miesiącu. Projekt powstał w ramach drugiej edycji konkursu organizowanego przez firmę Teka pt: "Kuchnia sercem domu".
Na początku kilka słów o samym konkursie. Dowiedziałam się o nim z miesięcznika wnętrzarskiego i pomyślałam: fajne wyzwanie :-) Zadaniem konkursowym było przygotować projekt oryginalnej kuchni, w której miały się znaleźć co najmniej  3 urządzenia firmy Teka. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 czerwca na stronie Teka Inspiruje.

A co ja zaprojektowałam?
Najpierw powiem Wam jak rozumiem słowa: "kuchnia sercem domu":


Kuchnia będąca sercem domu to dla mnie przestrzeń otwarta, miejsce skupiające całą rodzinę, tętniące życiem, funkcjonalne, przyjemne i przyjazne także dla najmłodszych. Gotując widzimy w co bawią się dzieci, rozmawiamy z mężem i gośćmi odpoczywającymi w salonie. Od czasu jak zostałam Mamą widzę jak dużo daje otwarta kuchnia. W naszym domu kuchnia znajduje się pomiędzy sypialnią a pokojem synka i jest tak zorganizowana, że jest w miarę bezpieczna dla myszkującego po szafkach roczniaka. Podczas gotowania i przyrządzania posiłków Piotruś mi towarzyszy, zagląda do szafek, bawi się zabawkami lub po prostu "kręci się" pod nogami. Gotując widzę też co robi w swoim pokoju lub w sypialni. Dopiero gdy słyszę ciszę, biegiem sprawdzam na jaki to pomysł "wpadł" mój pierworodny ;-D


Na przykładzie własnych rodzicielskich doświadczeń zaprojektowałam kuchnię przeznaczoną dla rodziny z małymi dziećmi. Dzieci nawet te najmłodsze uwielbiają towarzyszyć rodzicom w kuchni. Specjalnie dla nich powstała duża wyspa z blatami o rożnej wysokości, tak aby mogła pełnić wiele funkcji. Wyspa służy do wspólnego przygotowywania posiłków: kanapek, sałatek, dań obiadowych, ciasteczek, pierniczków, itp. Znajduje się na niej jednokomorowy zlew pomocniczy do mycia i płukania jarzyn i mięsa oraz szuflady na odpadki. Przy niższym blacie o wys. 75 cm można wygodnie usiąść, zjeść posiłek, rysować lub po prostu obserwować i towarzyszyć osobie przygotowującej posiłek. Najniższy blat o wys. 45 cm powstał z myślą o najmłodszych dzieciach, które mogą na nim usiąść lub stojąc budować wieże z klocków, rysować albo pomagać rodzicom. Można odstawić na nim również siatki z zakupami spożywczymi.


 
 
Strefa gotowania znajduje się  z powodów bezpieczeństwa z tyłu w zabudowie przy ścianie. Tam też pojawił się zlewozmywak na brudne naczynia i zmywarka. W wysokiej zabudowie znajduje się chłodziarko – zamrażarka, piekarnik, mikrofalówka oraz szafki typu cargo. W dolnej zabudowie dominują szuflady otwierane dotykowo, z pełnym wysuwem i systemem cichego zamykania.

W kuchni znalazły się urządzenia firmy Teka: Chłodziarko-zamrażarka TKI2 325 DD z alarmem otwartych drzwi, Płyta indukcyjna IRF 644 z zabezpieczeniem przed dziećmi , Piekarnik HS 710 WHITE EBON i Kuchenka mikrofalowa  MWL 22 EG z chłodną obudową, blokadą nastawień i stalą zabezpieczoną przed odciskami palców oraz Okap podszafkowy  GFH 73.

Poniżej przedstawiam plan wnętrza:

 


Wybierając kolorystykę i materiały wykończeniowe kierowałam się po prostu własnym gustem. Chciałam uzyskać wnętrze przyjazne, z akcentem kolorystycznym, niebanalne i radosne. Osobiście jestem naprawdę zadowolona ze swojego projektu. Sama chciałabym taką kuchnię posiadać :-) I mimo, że nie udało mi się uzyskać żadnej nagrody, to cieszę się, że wzięłam udział w konkursie :-)




Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat mojego projektu. Jaka mogłaby wyglądać Wasza wymarzona kuchnia?

Pozdrawiam gorąco!
Życzę udanego długiego weekendu :-)

2 komentarze:

  1. Bardzo mi się podoba - ciekawe zestawienie kolorów i bardzo funkcjonalna.

    OdpowiedzUsuń