piątek, 17 stycznia 2014

Projekt wnętrza łazienki w Dąbrowie Górniczej


Udało mi się zakończyć pracę nad projektem łazienki, o którym wspominałam w poprzednim poście.
Praca ta dała mi bardzo dużo radości ponieważ po zakończeniu studiów kierunkowych nie miałam okazji projektować zbyt wielu wnętrz. Przy okazji odświeżyłam sobie wiadomości z zakresu projektowania i po raz pierwszy w zasadzie samodzielnie wykonałam projekt wnętrza, którego realizacja planowana jest w maju. Na studiach inaczej się projektuje, bardziej koncepcyjnie, nie myśli się o problemach i ważnych kwestiach realizacyjnych, ani o budżecie. Tym razem musiałam wszystkie te kwestie dokładnie rozważyć oraz wziąć pod uwagę wymagania inwestora :-)


Łazienka ma 8,23 m2 i jest usytuowana na poddaszu domu wielorodzinnego, posiada dwa otwory drzwiowe, prowadzące na strych oraz do pokoju dziennego. Nie ukrywam, że właśnie te cechy łącznie z niską ścianą mierzącą 194 cm wysokości utrudniały mi właściwe rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia zgodnie z zasadami ergonomii. Musiałam wziąć też pod uwagę istniejące instalacje grzewczą i hydrauliczną, w której mogłam przewidzieć jedynie drobne zmiany. Jednym z problemów było też słabe doświetlenie wnętrza: malutkie okienko, przez które praktycznie nie dostaje się żadne światło oraz brak możliwości zainstalowania elektryki w suficie (kwestia dachu). Tak więc trzeba było postawić na mocne światło ścienne oraz jasną kolorystykę - stąd duża ilość bieli i pojawiające się akcenty kolorystyczne szklanej mozaiki, ocieplone kolorem naturalnego drewna. W łazience musiałam również przewidzieć bardzo ważną dla użytkowników szafę na chemię, kosmetyki, kosz z praniem, miednice, szlafroki, mopy, itp. będzie ona wykonana na zamówienie. Inwestor zdecydował się na pozostawienie istniejących luster: wiszącego nad umywalką oraz klejonego do ściany, znajdującego się przy drzwiach. Jednym z warunków była również obecność wanny, dlatego zdecydowałam się na model asymetryczny, który zajmuje mniej miejsca. Przy wyborze elementów wyposażenia sprawą oczywistą było dla mnie kierowanie się jak najlepszą jakością produktów: armatury łazienkowej i sanitariatów sprawdzonych producentów a także mebli, których materiały będą odporne na wilgoć, bo jak wiadomo w łazience panują trudne warunki związane z wilgocią i wysoką temperaturą. Starałam się dobrać sprzęty cechujące się geometrycznym, prostokątnym kształtem, aby nadać łazience charakter.

Rzut poziomy   

Rzut poziomy z kolorystykąPrzekrój pionowy A-A

Przekrój B-B

Przekrój C-C

Przekrój C-C


Co sądzicie o tym projekcie? Jak Wy sobie wyobrażacie wymarzoną łazienkę? Chętnie usłyszę parę słów konstruktywnej krytyki :-)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich gości!

5 komentarzy:

 1. Zupełnie nie znam się na projektowaniu od strony technicznej, ale mogę powiedzieć, że od strony wizualnej i estetycznej łazienka wygląda świetnie. Bardzo podoba mi się kolorystyka i geometryczne wzory. Podoba mi się też pomysł z szafą, w której pomieszczą i skryją się wszystkie łazienkowe akcesoria. Mam nadzieję, że przyszli użytkownicy będą zadowoleni:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo! cieszę się, że łazienka się spodobała :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przyjemna łazienka,taka optymistyczna! Też życzyłabym sobie takiej szafy w łazience... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj taka szafa w łazience to by się nie jednej osobie przydała ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przestronna - to raczej pokój kąpielowy :)

  OdpowiedzUsuń